Lata 2009 – 2010

Poprawienie wyniku sprzed roku, czyli zajęcie miejsca w pierwszej szóstce – to cel jaki wytyczono przed drużyną Startu w kolejnym sezonie. Realizacji zadania miały służyć wzmocnienia kadrowe. Do zespołu dołączyły Edyta Grudka (Ruch Chorzów), Agnieszka Kordunowska i Paulina Wasak (Łączpol Gdynia), Agnieszka Szlija (Sambor Tczew), Edyta Szymańska (KSS Kielce), Paulina Dajda (Truso Elbląg), a także Anita Kordunowska (AZS AWFiS Gdańsk). Nie obyło się bez bolesnych ubytków, gdyż w wyniku zamieszania szeregi elblążanek opuścić musiała dotychczasowa snajperka Alesia Mihdaliowa, która udała się do SPR-u Lublin. Problemem była także utrata doświadczonej i wartościowej bramkarki Patrycji Mikszto, która po wygaśnięciu kontraktu zasiliła lokalnego rywala Startu - Łączpol Gdynia. Jednak Start miał dużo lepszą sytuację kadrową zaczynając rozgrywki nowego sezonu 2009/2010 niż przed rokiem. Wizja Startu jako "czarnego konia" nowej odsłony rozgrywek ekstraklasy została szybko zweryfikowana. Mimo początkowych zwycięstw z beniaminkami (z AZS AWF Wrocław 31:23 i SPR Olkusz 32:19) podopieczne Andrzeja Drużkowskiego w starciu z teoretycznie mocniejszymi rywalkami były całkowicie bezsilne. Potwierdziły to wysokie przegrane z SPR-em Lublin, Zagłębiem Lubin oraz Łączpolem Gdynia. Później szczypiornistki EKS-u nie zdobywały także punktów z zespołami będącymi w ich zasięgu, a nawet przez fachowców uważanymi za słabsze. W zmianie wizerunku nie pomogło nawet nieoczekiwane zwycięstwo odniesione w Koszalinie nad tamtejszą Politechniką. Andrzej Drużkowski w obliczu ogromnej presji zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji, argumentując decyzję złym stanem zdrowia. Jego miejsce zajęła dotychczasowa kapitan, doświadczona skrzydłowa Justyna Stelina.

Debiut trenerki wypadł obiecująco, bowiem Start pokonał AZS AWF Wrocław 27:25. Początek roku 2010 to powrót „starego” trenera Andrzeja Drużkowskiego. Niestety zespół notował kompromitujące wpadki, do których zaliczyć można opadnięcie we wczesnej fazie Pucharu Polski z ligowym outsiderem SPR-em Olkusz czy wyraźna przegrana u siebie ze Zgodą Ruda Śląska. Po pierwszej części sezonu w ekstraklasie Start zajął siódme miejsce w tabeli. Fazę play – off Start rozpoczął od dwukrotnych wysokich przegranych z SPR-em z Lublina. Potem elblążanki po raz pierwszy od kilku lat zdołały wywalczyć prawo do gry o miejsce piąte. Mimo remisu w Elblągu, z Chorzowa Start wrócił z tarczą pokonując miejscowy Ruch i mógł skupić się na decydującym dwumeczu kończącym rywalizacje w tegorocznej edycji rozgrywek ekstraklasy. Zgoda Ruda Śląska, która była drugim pretendentem do uzyskania piątej lokaty w lidze, okazała się po raz czwarty w tym sezonie przeciwnikiem zbyt wymagającym dla Startu Elbląg. Dwie porażki zdecydowały o ostatecznym kształcie tabeli. Analiza przyczyn słabości elbląskiej drużyny wskazywała na kilka elementów. Z pewnością o postawie zespołu decydowały kontuzje: Anny Lisowskiej (nie grała przez kwartał), Pauliny Wasak, Agnieszki Szliji, Marty Miecznikowskiej, Jewgieniji Knoroz, Katarzyny Stradomskiej, Edyty Grudki czy Anity Kordunowskiej. Nie bez znaczenia na postawę drużyny były problemy organizacyjne, a konkretnie bałagan z finansowaniem klubu przez Urząd Miejski, który zmieniał w trakcie sezonu decyzje o kwotach dofinansowania stypendialnego zawodniczkom nie będącym wychowankami z elbląskich klubów. Sytuację mroziła też decyzja władz województwa, które przyznały nieproporcjonalne wsparcie elbląskiemu klubowi w porównaniu do tego jakie pozyskał olsztyński Traveland.

Wyniki Startu w sezonie 2009/2010
Faza zasadnicza
1. KS AZS AWF Wrocław - EKS Start Elbląg 23:31 (16:15)
2. EKS Start Elbląg - SPR Lublin S.S.A 22:33 (12:15)
3. MKS Zagłębie Lubin - EKS Start Elbląg 28:21 (14:8)
4. EKS Start Elbląg - SPR Olkusz 32:19 (14:9)
5. KS Zgoda Ruda Śl.-Bielszowice - EKS Start Elbląg 35:25 (19:14)
6. KS Łaczpol Gdynia - EKS Start Elbląg 34:25 (20:14)
7. KSS Kielce - EKS Start Elbląg 26:38 (14:21)
8. EKS Start Elbląg - KPR Ruch Chorzów 23:27 (14:8)
9. KU AZS Politechnika Koszalińska - EKS Start Elbląg 30:32 (16:18)
10. MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. - EKS Start Elbląg 34:30 (19:15)
11. EKS Start Elbląg - KPR Jelenia Góra 27:28 (15:14)
12. EKS Start Elbląg - KS AZS AWF Wrocław 27:25 (14:9)
13. SPR Lublin S.S.A - EKS Start Elbląg 36:27 (15:14)
14. EKS Start Elbląg - Interferie Zagłębie Lubin 27:34 (11:14)
15. SPR Olkusz - EKS Start Elbląg 28:31 (13:16)
16. EKS Start Elbląg - KS Zgoda Ruda Śl.-Bielszowice 25:29 (11:16)
17. EKS Start Elbląg - Vistal Łączpol Gdynia 33:34 (19:17)
18. EKS Start Elbląg - KSS Kielce 37:23 (19:14)
19. KPR Ruch Chorzów - EKS Start Elbląg 27:29 (16:11)
20. EKS Start Elbląg - KU AZS Politechnika Koszalińska 30:30 (16:16)
21. EKS Start Elbląg - MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. 25:30 (18:14)
22. KPR Jelenia Góra - EKS Start Elbląg 23:23 (11:10)


Faza play-off
1/4 finału (1 mecz): SPR Lublin SSA - EKS Start Elbląg 44:18 (24:10)
1/4 finału (2): EKS Start Elbląg - SPR Lublin SSA 26:38 (14:15)
Mecz o 5-8. miejsce (1): EKS Start Elbląg - KPR Ruch Chorzów 23:23 (16:11)
Mecz o 5-8. miejsce (2): KPR Ruch Chorzów - EKS Start Elbląg 23:31 (8:20)
Mecz o 5. miejsce (1): EKS Start Elbląg - Zgoda Ruda Śląska-Bielszowice 31:32 (15:16)
Mecz o 5. miejsce (2): Zgoda Ruda Śl.-Bielszowice - EKS Start Elbląg 31:27 (17:13)
Puchar Polski 1/8 finału: SPR Olkusz - EKS Start Elbląg 28:27 (16:13).

W II lidze piłki ręcznej bezkonkurencyjne były piłkarki MKS Truso prowadzone przez doświadczonego trenera Jerzego Ringwelskiego. Od początku sezonu zespół brylował we wszystkich spotkaniach notując na koncie komplet zwycięstw. Elblążanki grając juniorskim składem rzuciły rywalkom 260 bramek tracąc 172 i po raz kolejny wywalczyły prawo awansu do I ligi.


Decydująca faza batalii o złote medale Mistrzostw Polski juniorek w piłce ręcznej toczyła się na parkiecie w Kielcach. Elblążanki pomyślnie zainaugurowały tę prestiżową rywalizację, pokonując Beskid Nowy Sącz 22:20(12:13). W kolejnym dniu odniosły drugie zwycięstwo, pokonując po bardzo dobrej grze Jelfę Jelenia Góra 35:32(16:14) i już było pewne, że będą grać o medale. Na zakończenie rozgrywek grupowych Truso wygrało z Sośnicą Gliwice 39:22(14:4). A był to mecz bez historii, bowiem elblążanki dominowały przez pełne 60 minut.
W półfinale Truso zmierzyło się z Łączpolem Gdynia i po świetnym meczu pokonało rywalki 33:29 (16:10). Tym samym elblążanki zapewniły sobie co najmniej srebrne medale, ale nie o takie trofea chciały powalczyć, bo miały je już w sportowym dorobku po ubiegłorocznych finałach rozegranych w Elblągu. I plan swój pomyślnie zrealizowały. W kieleckim finale odniosły największy sukces w sportowych karierach. Pokonały Ruch Chorzów 26:25 (12:8), zdobyły tytuł Mistrzyń Polski i złote medale. Dziewczyny zagrały doskonały mecz imponując przede wszystkim spokojem i dojrzałością. Końcowy rezultat sugeruje dramatyczna końcówkę. W istocie Truso nie było zagrożone. Dziewczyny na dwie minuty przed końcem prowadziły różnicą trzech bramek, a kontaktowego gola rywalki zdobyły w ostatniej sekundzie z rzutu karnego. Po meczu w zespole z Elbląga eksplodowała olbrzymia radość, cieszył się również znakomity szkoleniowiec, który wychował kilka pokoleń doskonałych zawodniczek. Dodatkowym elbląskim akcentem było ogłoszenie, że do siódemki gwiazd MP juniorek w Kielcach wytypowano Ewelinę Ocalewicz i Magdalenę Lurkę.

Dziś zakończył się pewien etap – powiedział po turnieju Jerzy Ringwelski. – Większość dziewczyn przyszła na pierwszy trening będąc w szóstej klasie szkoły podstawowej. I przez siedem lat wytrzymaliśmy ze sobą. To była bardzo ciężka praca, pełna wyrzeczeń, ale dziś chyba nikt nie żałuje, że rozpoczął przygodę z piłką ręczną. Zawodniczki kończą wiek juniorki, przed nimi kariera sportowa stoi otworem Osiągnęły wysoki poziom krajowy i rozpoczynają etap w dorosłym sporcie. Po powrocie do Elbląga, spotykamy się z prezydentem miasta. Oprócz gratulacji i radości musi paść pytanie. Czy te dziewczyny zostaną w naszym mieście, czy sięgną po nie czołowe kluby. Jeśli znajdą się pieniądze na utrzymanie tego zespołu w I lidze, a przecież awans dziewczyny już wywalczyły, jestem gotów dalej prowadzić je w rozgrywkach mistrzowskich. Nie musi to być Truso, które zajmuje się sportem młodzieżowym, może być Start, ale te zawodniczki muszą jeszcze razem grać, przynajmniej przez sezon. Oczekuję decyzji władz miasta, ale naprawdę trudno sobie wyobrazić, by rozpadł się zespół, który ma na koncie tyle medali z Mistrzostw Polski w różnych kategorii wiekowych. W decydującym o tytule Mistrzyń Polski meczu z Ruchem Chorzów, elbląskie Truso grało w składzie: Małgorzata Kochańska, Elwira Klettke – Ewelina Ocalewicz 9 bramek, Marta Karwecka 4, Adrianna Konefał 6, Agnieszka Jesionka, Marta Woronko 2, Joanna Wiśniewska, Agata Szulc, Magdalena Lurka 3, Natalia Brojek 2, Żaneta Wacławska, Paulina Friszkemut, Karolina Maruszak. Po złotym sukcesie juniorek zapadła w mieście jedyna słuszna decyzja. Mistrzynie Polski juniorek rozpoczęły nowy etap kariery sportowej. Dwanaście z nich podpisało kontrakty z ich nowym klubem – Startem Elbląg i było pewne, że przystąpią do rozgrywek I ligi. Drużyna pozostała w komplecie i miała być bezpośrednim zapleczem kadrowym dla zespołu Startu grającego w ekstraklasie. Po kieleckim sukcesie odbyło się powitanie elbląskich złotek w hali CSBI, od władz Elbląga były listy gratulacyjne, nagroda finansowa dla trenera Ringwelskiego i gorący aplauz kibiców.


Po zakończonym sezonie, obradowało się Walne Zebranie Delegatów EKS Start. Przebieg obrad obserwowali goście Artur Zieliński - wiceprezydent miasta, Andrzej Tomczyński - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, Andrzej Bugajny - dyrektor Centrum Sportowo - Biznesowego, Grzegorz Jankowiak - przedstawiciel firmy HANDBUD. Obradom przewodniczył Krzysztof Święcicki - wiceprezes Zarządu EKS START . Stanisław Tomczyński, prezes Zarządu podziękował zawodniczkom za sportową walkę, a także trenerowi Andrzejowi Drużkowskiemu, masażyście Sylwestrowi Soji, kierownikowi Klubu Januszowi Serwadczakowi, głównej księgowej Beacie Falkenberg, za profesjonalne wykonywanie obowiązków służbowych. Dziękował również władzom miasta oraz sponsorom za finansowe wsparcie Klubu, a także dr Tadeuszowi Naguszewskiemu i dr Józefowi Hryniewiczowi za opiekę medyczną nad zawodniczkami.

Prezes zarysował działania Zarządu w kontekście zbliżającego się sezonu 2010/2011, w tym okres przygotowawczy zespołów ekstraklasy i I ligowego EKS START Elbląg, w którym zawodniczki będą przebywały na zgrupowaniu w Sztutowie i Chojnicach. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie z kontroli finansowej za 2009 rok i postawił wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Klubu za rok 2009. Walne Zebranie podjęło uchwałę o udzieleniu absolutorium Zarządowi Klubu EKS START Elbląg za rok 2009. Mistrzynie Polski juniorek, szczypiornistki MKS Truso Elbląg, podjął Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W spotkaniu uczestniczyły zawodniczki z trenerem Jerzym Ringwelskim, kierownikiem drużyny Mariuszem Iwankowskim i Stanisławem Szczepańskim, dyrektorem MKS Truso. Marszałek Protas podziękował zawodniczkom, trenerowi i działaczom klubu za wywalczenie złotego medalu, a zawodniczkom przekazał list gratulacyjny i podarował specjalnie wykonane na tę okazję kurtki sportowe.


Po sezonie w pierwszej drużynie Startu doszło do zmian kadrowych. Po trzech latach gry z elblążankami w ekstraklasie, z klubem rozstała się Katarzyna Stradomska. Poza wymienioną w Starcie nie zagrają Yvhenija Knoroz, Karolina Ścieżko, Anita Kordunowska i Anna Lisowska. Przygodę ze sportem zakończyła Katarzyna Szklarczuk, która pozostała w klubie i będzie wykonywała inne zadania. Dwuletnimi kontraktami ze Startem związały się: Hanna Strzałkowska - skrzydłowa (MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski), Justyna Łabul - rozgrywająca (KU AZS Politechnika Koszalin), Monika Aleksandrowicz - rozgrywająca (KS Vistal Łączpol Gdynia), Anna Szott - obrotowa (KS Vistal Łączpol Gdynia), Agnieszka Wolska - rozgrywająca (SPR Lublin), Ewelina Kędzierska - bramkarka (SMS Gliwice SPS Żukovia). Przyjęto 12 juniorek z MKS Truso, które będą grały w I lidze piłki ręcznej kobiet. Są to: Marta Woronko, Elwira Klettke, Joanna Gnidzińska, Adrianna Konefał, Magdalena Lurka, Małgorzata Kochańska, Ewelina Ocalewicz, Marta Karwecka, Natalia Brojek. Pierwszym trenerem nadal Andrzej Drużkowski, jego asystentem odpowiedzialnym za zespół I ligowy Justyna Stelina, której pomocą będzie służył Jerzy Ringwelski. Bramkarki wspomagać będzie Agnieszka Kordunowska.

 

źródło:mosir.elblag.eu

PGNiG SUPERLIGA

MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. - EKS START Elbląg

Piotrków Trybunalski

Sobota, 01 Wrzesień godzina

25

26

Niestety nie udało się drużynie KRAM Startu powtórzyć sukcesu sprzed roku. W sobotę, w hali przy ul. Grunwaldzkiej 135, KRAM Start przegrał przed własną publicznością z drużyną ENERGA AZS Koszalin i ostatecznie zajął czwarte miejsce w rozgrywkach PGNiG Superlig Kobiet w... więcej »
Rehasport Clinic

KLUB

historia

Zarząd

Drużyna

hala

LIGA

terminarz

tabela

puchar

MULTIMEDIA

video

foto

AKTUALNOSCI

SPONSORZY

KONTAKT

KLUB KIBICA

SKLEP

Projekt oraz realizacja Agencja Reklamowa aktywwwni.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.

stat4u