Lata 2008 – 2009

  Przygotowania do nowego sezonu w ekstraklasie piłkarki Startu rozpoczęły na własnych obiektach. Z drużyną treningi wznowiła po urlopie macierzyńskim Monika Pełka-Fedak, a kontrakt z elbląskim klubem podpisała Anna Lisowska, która przez ostatnie dwa sezony występowała w niemieckim II ligowym TV 05 Mainzler.

W Elblągu przez dwa tygodnie na zgrupowaniu przebywała reprezentacja Polski piłkarek recznych. Atrakcją dla kibiców był towarzyski mecz z Kazachstanem, wygrany 32:24. Niestety w barwach Polski nie zagrała zawodniczka z elbląskiego Startu, chociaż z reprezentacją trenowała powołana do rezerw kołowa Hanna Sądej. Polska na boisku hali Centrum Sportu i Biznesu, dopingowana przez ponad 2 tys. kibicow, pokonała w pierwszym meczu decydującym o awansie na Mistrzostwa Europy reprezentację Portugalii 37:28, ale w rewanżu rywalki odrobiły straty bramkowe i to one pojechały na ME. Tymczasem Start wzmocnił się Karoliną Ścieszko (z MTS Kwidzyn) i wypożyczoną z Łączpolu bramkarką Pauliną Górecką. Z drużyną pożegnały się bramkarka Iwona Łoś oraz wychowanki MKS Truso Magdalena Borkowska i Anna Żurawska. Obowiązki prezesa klubu przyjął Stanisław Tomczyński. Po pierwszej fazie budowy cech motorycznych zawodniczki pojechały na zgrupowanie do Ciechanowa, z czego szczególnie zadowolony był trener Andrzej Drużkowski. Potem były przygotowania w Elblągu i mecze kontrolne.

EKS Start Elbląg: stoją Stanisław Tomczyński, Anna Frąckiewicz, Hanna Sądej, Agnieszka Tarczyluk, Adriana Celka, Alesia Mihdaliova, Karolina Ścieszko, Justyna Stelina (kapitan), Katarzyna Szklarczuk, Monika Pełka-Fedak, Janusz Serwadczak, siedzą Sylwester Soja, Anna Wiśniewska, Katarzyna Cekała, Katarzyna Joszczuk, Marta Miecznikowska, Paulina Górecka, Karolina Ziajka, Magdalena Dolegało, Anna Lisowska, Katarzyna Tutaj, Andrzej Drużkowski.

Zmienne nastroje towarzyszyły kibicom obserwującym rozgrywki w ekstraklasie piłkarek ręcznych EKS „Start”. Obok porywających meczów z zespołami zaliczanymi do krajowej czołówki, były słabsze spotkania z teoretycznie słabszymi drużynami. W efekcie po rundzie zasadniczej elblążanki zajęły siódmą lokatę w tabeli, dobrą jeśli zważy się zmagania „Startu” w poprzednich sezonach o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywek. Były szanse na poprawę lokaty, ale elblążanki straciły ją ulegając w fazie play off w dwumeczu Zgodzie z Rudy Śląskiej. Do pełni szczęścia zabrakło jednej bramki na koncie. Kolejnym uwzględnianym przy awansie czynniku były bramki na wyjazdach. Ślązaczki zdobyły ich więcej, bo 33 i to zdecydowało, że one zagrały o piąte miejsce w ekstraklasie. Żal straconej okazji Startu na walkę o piątą lokatę, ale pomimo tego wszystkim dziewczynom grającym w tym pojedynku gratulujemy mobilizacji i zdecydowania w walce o zwycięstwo. Pozostała walka o siódme miejsce na ligowym finiszu z Jelenią Górą i elblążanki ten cel osiągnęły. W sezonie „Start” rozegrał 28. meczów, z których 13. wygrał i tyleż przegrał, a 2. zremisował. Bilans bramkowy to 816:803.

Statystyka występów zawodniczek w sezonie obejmuje w kolejności: rzucone bramki, ilość rozegranych meczów: Alesia Mihdaliova 143/28; Anna Lisowska 128/24; Magdalena Dolegało 113/28; Hanna Sądej 82/23; Justyna Stelina 72/27; Monika Pełka-Fedak 68/27; Katarzyna Tutaj 65/27; Katarzyna Szklarczuk 54/28; Katarzyna Cekała 23/21; Yevheniya Knoroz 22/10; Anna Frąckiewicz 20/16; Adriana Celka 5/9; Karolina Ścieszko 2/2; Anna Wiśniewska 1/3; Agnieszka Tarczyluk 0/1; bramkarki – Paulina Górecka 22 mecze; Marta Miecznikowska 27; Karolina Ziajka 14; Patrycja Mikszto 12.

W trakcie sezonu z drużyną rozstały się Katarzyna Joszczuk i Adriana Celka, doszły Yevhenija Knoroz, i Patrycja Mikszto.

Najważniejsze dla przyszłości kobiecej piłki ręcznej w Elblągu jest budowanie szerokiego zaplecza kadrowego.
Dziewczęta Truso z powodzeniem startowały w turnieju finałowym Mistrzostw Polski Juniorek, który rozgrywano w dwóch elbląskich halach. W ostatnim pojedynku finałów, decydującym o tytule Mistrza Polski Juniorek, KSS Kielce pokonało MKS Truso Elbląg 28:27 (14:14). Srebrne medale dla MKS Truso to wspaniały sukces całego zespołu i trenera Jerzego Ringwelskiego. Po dwóch brązowych sezonach na takich mistrzostwach, nadszedł srebrny.

Najlepszą bramkarką mistrzostw wybrano Małgorzatę Kochańską z MKS Truso Elbląg, która wraz z klubową koleżanką, rozgrywającą Eweliną Ocalewicz znalazła się w siódemce gwiazd finałów. Po spotkaniu z władzami Elbląga, na ich sugestie, 15 kwietnia MKS Truso podpisał porozumienie z EKS Start o współpracy. Na mocy tego porozumienia, po zakończeniu sezonu Truso przekazało do Startu sześć sztywnych kart zawodniczek, które ukończyły wiek juniorek.

PGNiG SUPERLIGA

MKS Piotrcovia Piotrków Tryb. - EKS START Elbląg

Piotrków Trybunalski

Sobota, 01 Wrzesień godzina

25

26

Niestety nie udało się drużynie KRAM Startu powtórzyć sukcesu sprzed roku. W sobotę, w hali przy ul. Grunwaldzkiej 135, KRAM Start przegrał przed własną publicznością z drużyną ENERGA AZS Koszalin i ostatecznie zajął czwarte miejsce w rozgrywkach PGNiG Superlig Kobiet w... więcej »
Rehasport Clinic

KLUB

historia

Zarząd

Drużyna

hala

LIGA

terminarz

tabela

puchar

MULTIMEDIA

video

foto

AKTUALNOSCI

SPONSORZY

KONTAKT

KLUB KIBICA

SKLEP

Projekt oraz realizacja Agencja Reklamowa aktywwwni.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.

stat4u