HISTORIA KLUBU

W roku 1958 miasto było zafascynowane planowaną budową hali sportowo – widowiskowej według projektu Wacława Zaleskiego z Biura Studiów Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Obiekt miał już wybraną lokalizację na wolnym wówczas placu przy ul. Grunwaldzkiej (dzisiaj mieści się tam dworzec PKS, perony dla autobusów i parkingi). Hala o kubaturze 11,5 tys. metrów sześciennych miała pomieścić widownię na 1700 miejsc, a jej podstawowym atrybutem miało być boisko do piłki ręcznej. Na planach się skończyło, bo nie można było znaleźć wykonawcy tej inwestycji, jak tłumaczono zawiedzionym elblążanom w ówczesnej prasie.

Od roku 1959 kobieca drużyna piłki ręcznej weszła w skład Międzyszkolnego Klubu Sportowego Elbląg, a to sprawiło, że były pieniądze na działalność i zespół zaczął odnosić sportowe sukcesy na szczeblu okręgu, a później także i kraju. Powody do satysfakcji miał Kazimierz Musiał, dyrektor Technikum Ekonomicznego, którego uczennice stanowiły trzon drużyny juniorek. W roku 1961, w III Mistrzostwach Szkolnego Związku Sportowego prowadzonych pod hasłem „Od MKS do reprezentacji Polski na olimpiadę w Tokio”, juniorki MKS Elbląg zajęły IV miejsce w kraju. Od roku 1963 prowadzenie drużyn żeńskich przejął Lech Walczak. W IV Spartakiadzie Województwa Gdańskiego w piłce ręcznej wystartowało 714 drużyn. Młodziczki MKS Elbląg zajęły czwarte miejsce, a juniorki wygrały rywalizację w województwie.

W czerwcu 1965 roku, w Elblągu rozegrano półfinały Mistrzostw Polski Szkół. Piłkarki ręczne Technikum Ekonomicznego wygrały ten turniej, a w finale mistrzostw w Olsztynie wywalczyły srebrne medale i wicemistrzostwo kraju. To dobrze rokowało dla przyszłości kobiecej piłki ręcznej w Elblągu. Późniejsze wydarzenia sportowe potwierdziły te przewidywania. Od sukcesów w latach sześćdziesiątych drużyn młodziczek zaczęła się droga elbląskiego kobiecego szczypiorniaka do ekstraklasy.
placeholder
placeholder
placeholder
placeholder
placeholder
placeholder
placeholder
placeholder

Fans` Testimonials